Spania a cucerit, in premiera, Cupa Mondiala, dupa ce a invins cu 1-0 Olanda, dupa prelungiri, in finala disputata duminica seara la Johannesburg. Ambele echipe au luptat pentru primul trofeu de campioana mondiala, Spania fiind calificata in premiera in ultimul act al competitiei, in vreme ce Olanda s-a aflat la cea de-a treia finala.

Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta, dar presarata cu duritati de ambele parti, englezul Howard Webb aratand in primele 45 de minute jumatate din cartonasele galbene ale partidei. Lipsa ocaziilor s-a datorat si jocului tactic excelent prestat de cele doua formatii, unul bun de material didactic la cursurile de antrenori. Dupa pauza, ibericii au tremurat serios in doua randuri, dar Robben a ratat doua ocazii rarisime, desi ramasese singur cu Casillas. De partea cealalta, spaniolii au avut si ei doua ocazii mari, insa David Villa si Sergio Ramos nu au gasit spatiul portii adverse. Spre finalul primelor 90 de minute, jucatorii au parut mai mult preocupati de faza defensiva, cu gandul la prelungiri. Notabila este si eroarea de arbitraj a lui Howard Webb, care nu a acordat penalty in minutul 94, cand Heitinga l-a faultat pe Xavi in propriul careu.

Primul mitan al prelungirilor a apartinut clar Spaniei, care a avut ocazii mari de gol prin Fabregas, Iniesta si Jesus Navas. Debutul ultimei reprize de prelungiri a fost marcat de eliminarea lui Heitinga, dupa ce olandezul l-a tinut de tricou pe Xavi si a primit al doilea cartonas galben, si implicit pe cel rosu.

Presiunea spaniola la poarta Olandei a crescut si a fost rasplatita in minutul 116 cand, dupa o minge respinsa de apararea olandeza, Fabregas l-a vazut liber pe Iniesta si i-a pasat acestuia la 15 metri, jucatorul Barcelonei a patruns in careu si l-a executat pe Stekelenburg cu un sut sec, care a adus ibericilor primul titlu mondial din istorie.

La finala de la Johannesburg au asistat numeroase personalitati, printre care printul mostenitor Felipe al Spaniei si sotia sa, Letizia, impreuna cu regina Sofia, dar si premierul Olandei, Jan Pieter Balkenende, printul Albert de Monaco, actorul Morgan Freeman, presedintele Comitetului Olimpic International, Jacques Rogge sau tenorul Placido Domingo, dar si fosti mari fotbalisti: Franz Beckenbauer, Marcel Desailly, George Weah, Lothar Matthaus si Roger Milla.

Nelson Mandela a fost si el prezent pe stadion inaintea festivitatii de incheiere a Cupei Mondiale, dar, din cauza varstei inaintate (92 de ani), nu a ramas mai mult de 30 de minute pe stadion, el urmarind finala din locuinta sa.

Stadion: Soccer City (Johannesburg). Arbitri: Howard Webb – Darren Cann, Michael Mullarkey (toti din Anglia). Cartonase galbene: van Persie ‘15, van Bommel ‘22, de Jong ‘28, van Bronckhorst ‘54, Heitinga ‘57 si ‘109, Robben ‘84, van der Wiel ‘111, Mathijsen ‘117 / Puyol ‘16, Sergio Ramos ‘23, Capdevila ‘67, Iniesta ‘118. Cartonas rosu: Heitinga ‘109.

Olanda: Stekelenburg – van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst (‘105 Braafheid) – van Bommel, de Jong (‘98 van der Vaart) – Robben, Sneijder, Kuyt (‘70 Elia) – van Persie. Antrenor: Bert van Marwijk

Spania: Casillas – S. Ramos, Pique, Puyol, Capdevila – Busquets, X. Alonso (‘86 Fabregas) – Iniesta, Xavi, Pedro (‘59 J. Navas) – D. Villa {‘106 F. Torres). Antrenor: Vicente Del Bosque

Min. 120+3 Finalul partidei! Spania cucereste in premiera Cupa Mondiala!

Min. 120 Cartonas galben Spania: Xavi

Min. 120 Partida este prelungita cu doua minute

Min. 117 Iniesta este si el avertizat, dupa ce si-a scos tricoul de joc

Min. 117 Cartonas galben Olanda: Mathijsen, pentru proteste

Min. 116 GOOOOOOL SPANIA!!! 0-1!!! Fabregas paseaza excelent pentru Iniesta, spaniolul este singur cu Stekelenburg si il invinge cu un sut de la 7 metri

Min. 114 Lovitura libera de la 35 de metri pentru olandezi: Sneijder suteaza bine, mingea il loveste pe Fabregas si trece putin pe langa poarta, dar arbitrul acorda aut de poarta

Min. 113 Howard Webb il iarta pe Robben de al doilea cartonas galben, care i-ar fi adus eliminarea

Min. 111 Cartonas galben Olanda: van der Wiel, pentru fault asupra lui Iniesta

Min. 110 Lovitura libera de la 19 metri pentru spanioli: Xavi suteaza peste poarta

Min. 109 Cartonas rosu Olanda: Heitinga il faulteaza pe Xavi, vede al doilea cartonas galben in aceasta partida, si este eliminat

Min. 106 Partida este reluata

Min. 106 Schimbare Spania: Fernando Torres intra in locul lui Villa

Min. 105+1 Se incheie prima repriza a prelungirilor

Min. 105 De la margine se arata un minut de prelungire

Min. 105 Schimbare Olanda: Braafheid intra in locul lui van Bronckhorst

Min. 103 Fabregas suteaza pe langa poarta de la 16 metri, la capatul unei actiuni personale, in care a trecut de trei adversari

Min. 99 Navas suteaza de la 14 metri lateral dreapta, mingea este deviata de van Bronckhorst si Stekelenburg este batut, dar mingea trece milimetric pe langa bara

Min. 98 Schimbare Olanda: van der Vaart intra in locul lui de Jong

Min. 98 Iniesta patrunde in careu, insa intarzie sutul si este deposedat de van Bronckhorst

Min. 96 La cealalata poarta, Mathijsen trimite cu capul peste poarta de la cativa metri, in urma unei lovituri de colt de pe partea dreapta

Min. 96 Olanda are din nou noroc, dupa ce Fabregas, scapat singur cu Stekelenburg, il ia la tinta pe portarul batav

Min. 94 Heitinga il faulteaza in propriul careu pe Xavi, dar Howard Webb vede altceva si lasa jocul sa continue

Min. 91 Incepe prima repriza de prelungiri

Min. 90+3 Arbitrul fluiera finalul primelor 90 de minute, urmeaza prelungiri

Min. 90 De la margine se arata trei minute de prelungire

Min. 86 Schimbare Spania: Fabregas il inlocuieste pe Xabi Alonso

Min. 82 Cartonas galben Olanda: Robben, pentru proteste

Min. 82 Eroare a lui Puyol, care este depasit in viteza de Robben, olandezul scapa din nou singur cu Casillas, dar incearca sa il dribleze pe goalkeeper-ul spaniol si este deposedat

Min. 76 Spania trece din nou pe langa gol, in urma unui corner de pe partea dreapta, cand Ramos reia cu capul milimetric peste bara, de la 7-8 metri

Min. 73 Lovitura libera de la 25 de metri pentru Spania: Villa executa peste poarta

Min. 70 Schimbare Olanda: Elia intra in locul lui Kuyt

Min. 69 Ocazie incredibila pentru Spania!!! Navas patrunde pe stanga in careul advers si trimite un sut-centrare in fata portii, Heitinga respinge gresit pana la Villa, dar atacantul Barcei suteaza chiar in fundasul olandez

Min. 65 Cartonas galben Spania: Capdevila, pentru fault din spate asupra lui van Persie

Min. 61 Imensa ocazie pentru Olanda!!! Sneijder inventeaza o pasa perfecta care il lasa pe Robben singur cu Casillas, olandezul intra in careu si suteaza, dar portarul lui Real respinge excelent cu piciorul

Min. 59 Schimbare Spania: Jesus Navas il inlocuieste pe Pedro

Min. 56 Cartonas galben Olanda: Heitinga, pentru un fault violent asupra lui Villa

Min. 55 Lovitura libera de la 27 de metri pentru spanioli: Xavi executa putin pe langa vinclul portii lui Stekelenburg

Min. 54 Cartonas galben Olanda: van Bronckhorst, pentru fault

Min. 52 Robben suteaza pe jos, la coltul scurt, de la 22 de metri, Casillas retine

Min. 49 In urma unui corner de pe partea dreapta, Puyol reia catre coltul lung cu capul, iar Capdevila, la doar 5-6 metri de poarta, nu reuseste sa mai ajunga la minge

Min. 46 A inceput repriza secunda

Min. 45+2 Howard Webb fluiera finalul unei prime reprize saraca in faze de poarta, dar presarata cu numeroase duritati

Min. 45+1 Robben suteaza inselator de la 16 metri, la coltul scurt, Casillas scoate excelent de langa bara

Min. 45 Prima repriza este prelungita cu doua minute

Min. 44 Lovitura libera de la aproape 40 de metri pentru iberici: Alonso suteaza pe langa poarta

Min. 37 Prima mare sansa de gol pentru olandezi: Mathijsen greseste sutul, mingea ajunge la 14 metri, la van Bommel, insa batavul lufteaza

Min. 28 Cartonas galben Olanda: Heitinga, pentru fault

Min. 23 Cartonas galben Spania: Ramos, pentru fault

Min. 22 Cartonas galben Olanda: van Bommel, pentru un fault dur asupra lui Iniesta

Min. 18 Lovitura libera de la 38 de metri lateral dreapta pentru batavi: Sneijder suteaza la coltul scurt, Casillas retine

Min. 17 Cartonas galben Spania: Puyol, pentru fault din spate asupra lui Robben

Min. 15 Cartonas galben Olanda: van Persie, pentru fault asupra lui Capdevila

Min. 11 Ramos patrune in careul advers pe partea dreapta si suteaza la coltul lung, Mathijsen acorda corner

Min. 12 In urma loviturii de colt mingea ajunge la 7 metri lateral stanga, de unde Villa trimite in plasa laterala

Min. 8 Spaniolii pierd mingea in propria jumatate de teren, dar sutul expediat de la 25 de metri de Kuyt este retinut fara probleme de Casillas

Min. 5 Lovitura libera de la 30 de metri lateral dreapta pentru spanioli: Xavi centreaza in centrul careului, Ramos reia cu capul de la 11 metri, insa Stekelenburg respinge excelent

Min. 1 A inceput partida: olandezii au avut lovitura de start