123urban este o colecţie de termeni si expresii care deşi nu şi-au găsit locul in dicţionarele tradiţionale, umblă libere si nestingherite în limbajul colocvial. E de datoria noastră (şi a voastră) să continuăm de unde a lasat Academia.
Ultimele definiţii adăugate
a o arde cu crengi in nassuper jalea
preacurvita
cucuiet
L. P. O.
a se coii
A-i da palme lui Cantemir
mamudele
a trage cu porcu
marfuza
a sari
6
a fi pe flow
Luis Vitani
a freca cu buretele
hai sifon
mc
flosa
sange-n pula
stuky
Definiţiile adăugate la 12 May 2007
- 1. daica adăugată de sandu - Numai in expresia "a umbla cu daica" ="a umbla cu daruri"
- 2. FedEx adăugată de Driana - Kevin Federline. In urma divortului de Britney Spears, K-Fed devine FedEx, adica Federline Ex-ul.
- 3. puşca, a adăugată de gbs - a dinamita în mină
- 4. puleaşcă adăugată de puloverul - (arg.) Priveşte persoanele de moravuri uşoare şi cu mintea umplută de cârpe, al căror singur drum în viaţă se sintetizează în trei paşi uşori: 1. Umpleţi înăuntrul capului cu cât mai mult "Jackass"; 2. Pune în practică, de câte ori se nimereşte ocazia, efectul de "Jackass"; 3. Împrăştie mai departe fenomenul "Jackass", arătându-le tuturor de ce fenomenul "Jackass" trebuie adoptat pe cap de locuitor! Exemplul de mai jos este o reproducere in limbaj literar artistic după întâmplarea de la TNB - miercuri, 8 aprilie '07 (identităţile nu au fost date, se ştie cine a fost):
- 5. număr adăugată de gbs - partidă de sex
- 6. a da rău adăugată de gbs - a pica prost, a nu face impresie bună
- 7. a băga unghia-n gât adăugată de gbs - a fi zgârcit,calic
- 8. boule de neige (snowball) adăugată de gbs - practica sexuală, constând în schimbul de spermă între parteneri secundar felaţiei(swapping-dintro gură în alta)
- 9. ciuhab(p) adăugată de gbs - ciumete+ arab/(harap= negru) termen depreciativ,xenofob folosit pentru a denumi la început studenţii străini(arabi sau africani) în timpul comunismului-prin extensie oricare din persoanele de aceasta rasă sau etnie stabiliţi în România
- 10. ciocolată adăugată de gbs - apreciativ- femeie de culoare apetisantă ,dezirabilă sexual